tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 65 lat „Żeroma”

 
29 maja odbyły się obchody 65. rocznicy powstania Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie. W poprzednich numerach TOP–u prezentowaliśmy historię szkoły w czterech odcinkach, dziś opisujemy obchody jubileuszu „Żeroma”



Poczet sztandarowy


65 lat istnienia szkoły to żelazne gody dla Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oraz lokalnej społeczności. Obchody rocznicy rozpoczęły się mszą w kościele św. Bartłomieja, celebrowaną przez ks. adiunkta dra Henryka Kołodziejczyka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Obchody w budynku szkoły rozpoczęli studenci uczelni wojskowych, niedawni uczniowie liceum, wprowadzając sztandar szkoły. Po wysłuchaniu hymnu narodowego, prowadzący ceremonię: Milena Jędrzejewska i Damian Marecki, poprosili zgromadzonych o chwilę ciszy dla uczczenia pamięci wszystkich tych, którzy już odeszli, a byli związani z LO. Przy tej okazji reprezentacja uczniów złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą założycielowi szkoły, Stanisławowi Kowalskiemu przy ulicy jego imienia. Dyrektorka szkoły Małgorzata Mróz–Duda, w swoim przemówieniu powitała gości, wśród których byli samorządowcy różnych szczebli, parlamentarzyści, byli dyrektorzy szkoły: Anna Cabaj, Helena Zbrowska, Robert Sędkowski, Eugeniusz Łączek, dyrektorzy szkół z terenu powiatu opoczyńskiego. Przede wszystkim jednak serdecznie przywitani zostali absolwenci szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice, pracownicy szkoły. – Życie to droga od marzeń do wspomnień – ten celny aforyzm oddaje w pełni nastrój wyjątkowego święta, jakim jest jubileusz 65–lecia. Stanowi on niecodzienną okazję do powrotu do powojennych źródeł opoczyńskiej oświaty, której niezbywalną częścią jest Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie – tak rozpoczęła swe wystąpienie Małgorzata Mróz–Duda, po którym uczniowie liceum przypomnieli krótko historię szkoły od 45 roku do dziś. Opowiedzieli też o tym, co obecnie robi szkoła, by nadal pozostawać w czołówce rankingu liceów w województwie łódzkim. Podsumowaniem historii „Żeroma” była projekcja filmu dokumentalnego z obchodów 20, 40, 50 i 60–lecia szkoły. W ostatniej części oficjalnych wystąpień przyszedł czas na podziękowania, przemówienia i gratulacje.
Specjalne podziękowania z okazji jubileuszu otrzymali: Helena Zbrowska – dyrektorka szkoły w latach 1974–1977, Anna Caban – dyrektorka w latach 1977–1999, Robert Sędkowski – dyrektor liceum w latach 1999 – 2003 i Eugeniusz Łączek – dyrektor w latach 2003 – 2006. Były to specjalne listy, pamiątkowe płytki ceramiczne i kwiaty. Małgorzata Mróz–Duda podziękowała też przyjaciołom szkoły, sponsorom i mediom.
Część artystyczną otworzyło przedstawienie zorganizowane przez Koło Kabaretowo–Teatralne „Spontan”. Uczniowie prezentowali swoje zdolności aktorskie i wokalne. Dodatkową atrakcją dla przybyłych gości była możliwość zwiedzenia budynku szkoły, który w okresie kilku lat uległ znacznym zmianom. Organizatorzy przygotowali w świetlicy niespodziankę w postaci wystawy pamiątkowych kronik szkolnych i archiwalnych zdjęć oraz zeszytów. Każdy z gości mógł także wpisać się do księgi pamiątkowej, przygotowanej specjalnie z okazji 65. jubileuszu szkoły lub popatrzeć na zegar, który w początkach istnienia szkoły wybijał godzinę zajęć szkolnych.
Jubileusz 65–lecia LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie był prawdziwym świętem dla pedagogów i uczniów, z wczoraj i dziś. Był to dzień miłych wspomnień, serdecznych powitań, wyczekiwanych powrotów i przyjacielskich spotkań. W swoim przemówieniu, Małgorzata Mróz–Duda podkreślała, że LO im. Stefana Żeromskiego, którego – duszą są nauczyciele, a dumą absolwenci łączy pokolenia. W swej działalności docenia tradycję, ale też patrzy odważnie w przyszłość. Zatem w oczekiwaniu na przyszłe sukcesy, życzymy powodzenia w realizacji ambitnych planów.
Trzeba przyznać, że spore wrażenie zrobił na zebranych poczet sztandarowy złożony z absolwentów szkoły, a obecnie studentów wojskowych szkół oficerskich. Zachwyciła też scenografia, utrzymana w biało–czerwonej tonacji, przenosząca licznie przybyłych uczniów (tych byłych i obecnych) na operowe sceny. Było sporo łez wzruszenia, radości. W poniedziałek delegacje uczniów z kwiatami i pamiątkowymi płytkami odwiedziły kilka zasłużonych dla szkoły osób, które ze względów zdrowotnych nie mogły przybyć na uroczystości. To też była okazja do wspomnień i wzruszeń.


Magda Stępniak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (673) z dnia 4 Czerwca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »