tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Poświętne

 65 lat „Żeroma”

 



Najmilsza chwila w życiu dyrektora szkoły – nagradzanie najlepszych


W ostatnim z całego cyklu materiale dotyczącym osiągnięć w roku 65–lecia szkoły prezentujemy rozmowę z obecną dyrektorką, Małgorzatą Mróz–Dudą.

AW – Jak wspomina pani pierwsze miesiące pracy w liceum? Jakie wrażenia pozostały do dnia dzisiejszego?
MM–D – Wrażenia musiały być duże, ponieważ 1 września 1999 roku spotkałam się ze swoimi nauczycielami w szkole, z którą wiązało mnie wiele niezapomnianych chwil. Tym razem byłam w innej roli – nauczycielki biologii. Dobrze pamiętam ciepłe przyjęcie i poczucie wyzwania, któremu bardzo chciałam sprostać. Pamiętam też swoich pierwszych uczniów. Rewelacyjna grupa. To oni sprawili, że szybko pokochałam tę pracę.
– Co panią skłoniło do pracy nad edukacją młodzieży?
– Odpowiedź jest prosta: geny i przypadek. Geny, bo mój tata z zawodu jest nauczycielem i również uczył w tym liceum. Pamiętam taki epizod: siedzę u taty na kolanach i czerwonym długopisem zapisuję ocenę na kartce z kartkówką, którą właśnie sprawdził. Ponieważ uczył matematyki, nie wszystkie oceny były imponujące… Gdy sięgam pamięcią do czasów dzieciństwa zawsze chciałam być nauczycielem. To tę rolę przyjmowałam podczas zabawy z koleżankami najczęściej.
A przypadek? Myślę, że właściwszym byłoby stwierdzenie – przeznaczenie. Wszystkie drogi kierowały mnie do edukacji. Już podczas studiów, na kierunku wcale nie pedagogicznym, ukończyłam biologię molekularną, wielokrotnie okazywało się, że chętnie prowadziłam zajęcia ze studentami niższych roczników i przynosiło mi to niezaprzeczalną przyjemność. To właśnie wtedy szala przeważyła się na rzecz edukacji, a nie pracy naukowej, którą właśnie miałam rozpocząć. I do dnia dzisiejszego tej decyzji nie żałuję.
– Czyli zawód nauczyciela jest tym wymarzonym?
– Zdecydowanie tak.
– Jest pani związana z liceum od dawna. Czy placówka, w której rozpoczęła pani pracę 1 września 1999 roku różniła się od kierowanej przez panią obecnie?
– Każdy czas ma swoją specyfikę. W tej szkole zawsze pracowali wspaniali ludzie i tak pozostało do dnia dzisiejszego. Zawsze kultywowano bogatą historię szkoły i przestrzegano ceremoniału. Tak też robimy do dzisiaj. Każdy czas wniósł do tradycji szkoły niezapomniane fakty i historię nieprzeciętnych ludzi. Naprawdę jestem dumna, że powierzono mi funkcję dyrektora tak wspaniałej szkoły, w której historii są także karty związane z moją rodziną.
Obecnie szkoła zmieniła się, bo musiała, ze względu na wzrastające potrzeby jej uczniów. Wśród nich jest wielu niezwykle uzdolnionych. Są talenty artystyczne i sportowe. Jest duża rzesza uczniów o nieprzeciętnych uzdolnieniach przedmiotowych. Są społecznicy i zainteresowani pracą w strukturach państwa. Obecna szkoła ponadgimnazjalna musi im dać możliwość realizacji marzeń. I taką szkołę udało się stworzyć dzięki współpracy wszystkich zainteresowanych jej rozwojem.
Postawiliśmy także na odpowiedzialne partnerstwo, współpracę z organami statutowymi szkoły: Radą Rodziców, Radą Pedagogiczną i Samorządem Uczniowskim oraz zarządzanie strategiczne. Myślę, że społeczność szkolna tworzy teraz dobrze działający, twórczy zespół. I o to właśnie chodziło.
– Oferta edukacyjna szkoły też się zmieniła?
– Aby sprostać wyzwaniu, jakim jest praca z tak uzdolnioną młodzieżą – oferta musiała się zmienić, a właściwie zmieniać. Wykorzystaliśmy wiele pomysłów z lat ubiegłych, bo były ciekawe i skuteczne edukacyjnie. Od 2006 roku corocznie organizujemy wymianę międzynarodową młodzieży ze szkołami z Niemiec, Włoch i Ukrainy. To ważny akcent edukacji językowej i europejskiej. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom kandydatów do szkoły uruchomiliśmy nowe kierunki kształcenia: klasę o kierunku językowo–europejskim, humanistyczno–dziennikarsko–prawniczym, biznesowo–bankowym i przyrodniczym. Z dużym powodzeniem kontynuowaliśmy pracę z klasami o kierunku informatyczno–menedżerskim, matematyczno–fizyczno–informatycznym i oczywiście medyczno–technologicznym. Taka oferta sprawiła, że 1 września 2006 roku chętnych do nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego było tak wielu, że nie mogliśmy przyjąć wszystkich kandydatów. Zainteresowanie cieszyło, ale też niezwykle mobilizowało do jeszcze lepszej pracy. Wdrożyliśmy ofertę warsztatów dziennikarskich, prawniczych, politologicznych, rozpoczęliśmy, z inicjatywy Szkolnego Ośrodka Kariery, organizację sympozjów naukowych i targów edukacyjnych z przedstawicielami wielu najlepszych polskich uczelni wyższych. Ponadto, ze względu na liczną rzeszę niezwykle uzdolnionych artystycznie uczniów pracę rozpoczęło koło teatralno–kabaretowe, które corocznie organizuje Dzień Twórczości Spontanicznej. Stwarzamy tej grupie uczniów możliwość uczestniczenia w warsztatach aktorskich, występów na licznych uroczystościach lokalnych. Zespół ten organizuje również koncerty i akcje charytatywne.
W szkole realizowane są także projekty w ramach Europejskich Funduszy Strukturalnych. Przez dwa lata młodzież miała możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych z matematyki, a od 1 września 2010 roku także z języka polskiego.
– Za czasu pani kadencji na stanowisku dyrektora zmienił się również wygląd i wyposażenie szkoły…
– Faktycznie. Od 2007 roku wygląd szkoły radykalnie się zmienił. Wykonaliśmy generalny remont budynku. Wymieniliśmy okna, elewację, wyremontowaliśmy główne wejście i sieć grzewczą. Jednocześnie zmodernizowane zostały wszystkie pracownie przedmiotowe, włącznie z ich wyposażeniem. Udało się także całkowicie zmienić wyposażenie czytelni i biblioteki szkolnej. Ostatnio też wyremontowaliśmy świetlicę i sklepik szkolny. Wiele inwestycji miało także miejsce w internacie, w tym całkowita wymiana sieci grzewczej i elektrycznej oraz zwiększenie estetyki i funkcjonalności pokoi wychowanków.
Jesteśmy dumni z wyposażenia pracowni w pomoce dydaktyczne. To w dużej mierze dzięki nim możemy kształcić młodzież z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania. W obecnym roku szkolnym, dzięki funduszom z Europejskiego Funduszu Społecznego, uzyskanym przy pomocy organu prowadzącego szkołę, każda pracownia przedmiotowa wyposażona jest w tablicę interaktywną, rzutnik multimedialny, laptop z pełnym oprzyrządowaniem programowym, wiele programów i filmów do nauki przedmiotów, skaner, drukarkę, telewizor i DVD. Ponadto otrzymaliśmy liczne pomoce do prowadzenia doświadczeń z chemii, biologii i fizyki, pomoce do nauki geografii w terenie i wiele innych. Posiadamy wysokiej klasy sprzęt do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Jako jedyna szkoła w Polsce zamontowaliśmy system wideokonferencji, sprzęt dający możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w zagranicznych szkołach partnerskich i uczelniach. Posiadamy także dodatkowo trzy, bardzo dobrze wyposażone pracownie informatyczne i centrum multimedialne.
– Sport to ważny element pracy edukacyjnej naszej szkoły…
– To prawda. Osiągnięcia sportowe naszych uczniów i ich nauczycieli są doprawdy imponujące. Od wielu lat Żeromski osiąga najlepsze wyniki sportowe w wielu dyscyplinach. Szczycimy się najwyższymi miejscami na podium w grach zespołowych. Drugi raz z rzędu chłopcy deklasują wszystkie drużyny podczas wojewódzkich zawodów w biegach przełajowych. Te sukcesy są efektem pracy nauczycieli wychowania fizycznego, którzy rozwijają uzdolnienia uczniów podczas licznych zajęć popołudniowych. Oddają swój czas na rzecz szkoły. Jestem im za to bardzo wdzięczna. Staram się ich wspierać zaangażowaniem w pozyskiwanie środków finansowych na sprzęt sportowy i liczne imprezy. Udało się wzbogacić i tak bogatą ofertę zajęć sportowych o siatkówkę plażową (boisko wykonaliśmy w 2007 roku), unihokej, korfball i kometkę. Nasza szkoła jest organizatorem licznych akcji sportowych o zasięgu powiatowym, regionalnym, a nawet międzynarodowym. Akcje: Międzynarodowy Festiwal Szachowy o Puchar Burmistrza Opoczna i akcje: „Sport dla każdego” oraz „Turniej miast w siatkówce męskiej” zapisały się już na stałe w kalendarzu imprez szkolnych.
– Jakim wyzwaniom sprostać musi dzisiaj człowiek kierujący taką szkołą jak nasza?
– Dyrektor tak dużej placówki musi posiadać umiejętność współpracy i delegowania uprawnień. Musi posiadać wizję rozwoju szkoły w oparciu o systematyczną analizę efektów jej pracy. To ważne elementy zarządzania strategicznego. Wszystkie wymagają dużego zaufania do współpracowników i ich wysokich kompetencji. Właśnie z takimi ludźmi pracuję, dlatego możliwe jest podejmowanie wielu inicjatyw.
– Co uważa pani za swój największy sukces zawodowy?
– Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Mam nadzieję nadal wykonywać zawód nauczyciela i to jeszcze wiele lat, więc na ten sukces chcę jeszcze popracować. Jednak niezwykle cenię sobie sympatię moich uczniów i ich rodziców. Fakt, że po zakończeniu szkoły pamiętają o mnie i często odwiedzają przyjmuję z dużą satysfakcją. Poza tym faktycznie szkoła osiąga duże sukcesy, ale to wynik zbiorowego wysiłku.
– Jakie cechy charakteru ceni pani w drugim człowieku?
– Przede wszystkim wiarygodność i kulturę osobistą.
– Co pani sądzi o dzisiejszej młodzieży?
– To oczywiste, że bardzo je lubię, przecież jestem nauczycielem. Cieszę się, że młodzież jest obecnie tak otwarta na świat i kreatywna. Praca z nią to nie lada wyzwanie, ale też niezaprzeczalna przyjemność.
– Co stanowi o istocie sukcesu i mogłoby stanowić dobrą radę dla uczniów naszego liceum?
– Gwarancją sukcesu jest nabycie kilku kluczowych kompetencji, tj. umiejętności uczenia się, planowania swojej przyszłości oraz współpracy z innymi. Przy tym wszystkim konieczna jest wewnętrzna motywacja do osiągania wyznaczonych celów.
– I na koniec, czego życzyłaby pani tym wszystkim absolwentom, którzy przybędą na uroczystość związaną z jubileuszem szkoły?
– Życzę im ciepłych łez wzruszenia i powrotu wspomnień, które w murach naszej szkoły ożyją ponownie.
– Dziękuję za rozmowę.


Anna Waśkiewicz   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (671) z dnia 21 Maja 2010r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »