tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 26 maja - Dzień Matki

 
Trochę historii...

W najbliższy poniedziałek, 26 maja, wszystkie dzieci ? od tych malutkich po całkiem dorosłe i wiekowe ? podążą do swoich mam, by wraz z kwiatami i prezentami złożyć im najszczersze życzenia zdrowia i wielu jeszcze lat życia. Najchętniej życzylibyśmy mamom, by niezależnie od wszystkiego zostały przy nas na zawsze. Dopiero z biegiem lat uświadamiamy sobie, kim są dla nas i jak wiele im zawdzięczamy.
Dzień Matki, przy obfitości majowych świąt i rocznic, staje się dla nas dniem szczególnym, bo poświęconym tej, która najpierw nosiła nas pod sercem, by potem tym sercem ogarnąć całe nasze dziecięce i dorosłe życie. Jest to w kalendarzu tak oczywisty dzień, że zaskoczeniem dla wielu osób może być informacja, że w Polsce obchodzi się go dopiero od 86 lat. A zdawałoby się, że istnieje już całe wieki?
Początki święta rzeczywiście sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki?boginie, symbole płodności i urodzaju. W Grecji było to wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, córce Uranosa (nieba) i Gai (ziemi), w klasycznej mitologii uważanej za matkę wszechświata i wszystkich bóstw; w Rzymie natomiast było to święto bogini Kybele, również uznawanej za matkę bogów. Święta te obchodzone były przez trzy dni, prawdopodobnie między 15 a 18 maja.
W średniowieczu brak jest wzmianek o istnieniu podobnego święta. Powróciło dopiero w siedemnastowiecznych Anglii i Szkocji, gdzie w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono "niedzielę u matki" (Mothering Sunday). Swoje powstanie zawdzięczało temu, że wtedy wiele ubogich dziewcząt i chłopców służyło w domach bogatych Anglików, nieraz daleko od rodzinnych stron. Dlatego był to dla nich dzień wolny od pracy, by mogli odwiedzić swoje rodzicielki. Do tradycji należało składanie matce upominków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za matczyne błogosławieństwo. Symbolem tego święta było tzw. matczyne ciasto, które piekły i przywoziły dziewczęta matkom na znak szacunku i miłości. Zwyczaj ten przetrwał do XIX wieku, później nastąpiła przerwa i w podobnej formie wznowiony został dopiero po II wojnie światowej.
Inaczej kształtowało się Święto Matki w Stanach Zjednoczonych. Początki sięgają 1858 roku, kiedy to amerykańska nauczycielka Ann Maria Rives Jarvis zainicjowała Dni Matczynej Pracy (Mother's Work Days), zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju (Mother's Day for Peace) promowała Julia Ward Howe. Prawdziwy Dzień Matki udało się ustanowić w 1905 roku z inicjatywy córki Ann Jarvis i jej przyjaciół z Południowej Wirginii, by w ten sposób zwrócić uwagę na wysiłek wkładany przez matki w umocnienie rodziny i zacieśnić więź między rodzicami a potomstwem. Pierwszy Dzień Matki uhonorowany został specjalną mszą w intencji wszystkich matek na całym świecie. Z czasem zwyczaj ten rozprzestrzenił się na większość stanów, a w 1914 roku Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.
W Polsce pierwsze obchody Dnia Matki odbyły się w Krakowie w 1923 roku. Dziś Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajów na świecie, w większości z nich właśnie w maju. Bez wątpienia jest to jedno z najpiękniejszych świąt w roku i tak popularne, że nie trzeba chyba nikomu o nim przypominać. Ono mimo ? a może właśnie dzięki ? swej kameralności nawet dzień powszedni przemienia w wyjątkowo uroczysty. Pamiętajmy jednak o starym powiedzonku: Chociaż raz w roku jest Święto Matki ? mamie się co dzień należą kwiatki!
Przypomniał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (880) z dnia 23 Maja 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »