tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

PRZYJMĘ pracownika przy pracach konserwacyjnych ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Łopaty wbite

 Zadowolone miny świadczą, że robota była wykonana dobrze


Firma Strabag na plac budowy obwodnicy Opoczna weszła w połowie maja. Zaczęły się wówczas prace związane z wycinką drzew, saperzy sprawdzili Las Łącki, zaczęły się pierwsze prace ziemne, a skoro, jak wynika z dokumentacji, trzeba będzie przemieścić ponad 1 mln m3 ziemi, to trzeba solidnie zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Jednak u nas utarł się zwyczaj zaczynania i kończenia tego typu inwestycji z pompą. Nic więc dziwnego, że i rozpoczęcie, to oficjalne, z udziałem najwyższych czynników, musiało się odbyć
We wtorek, 29 czerwca, w trójkącie między K–12 a droga na Karwice, odbyło się oficjalne rozpoczęcie inwestycji budowy 7,8 km obwodnicy Opoczna w ciągu drogi K–12. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad a wykonawcą firm Strabag. Wartość inwestycji wynosi 152 mln zł brutto, co daje 6,5 mln dolarów za jeden kilometr. Na wkopanie pierwszej łopaty przybyli minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, dyrektor łódzkiego oddziału GDDKiA Zbigniew Paliński, dyrektor departamentu infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego Jan Michajłowski, przedstawiciele władz samorządowych i radni różnych szczebli, przyszli także okolicznie mieszkańcy.
Archeolodzy prowadzący badania na Górze Januszewskiej przygotowali niewielką wystawę tego, co wykopali, prezentując ceramikę okresu łużyckiego, wpływów rzymskich, średniowieczną. Na badania archeologiczne pod obwodnicą GDDKiA przeznaczyła około 1 mln złotych, a minister Garbarczyk dodatkowo obiecał środki w przyszłym budżecie ministerstwa infrastruktury na badania archeologiczne, bo jak się okazuje to właśnie drogowcy są najpoważniejszymi inwestorami w te badania.
W części oficjalnej nikt nie mówił długo, ale wielu chciało zabrać głos. Minister przekazał informację, że w roku 600–lecia zwycięstwa grunwaldzkiego oddanych zostanie do użytku 1410 km nowych dróg, co oznacza znaczny postęp cywilizacyjny. Dyrektor łódzkiego oddziału GDDKiA podkreślał dobrą współpracę z samorządem opoczyńskim, który nie stał na pozycji roszczeniowej ale przejawiał wiele własnej inicjatywy. Również przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego podkreślał dobrą współpracę z samorządem, szczególnie w zakresie wykupu gruntów i wypłaty odszkodowań za wywłaszczenia. Dyrektor łódzkiego oddziału firmy Strabag, Marcin Raduszewski powiedział kilka słów o stojących przed firmą zadaniach oraz przedstawił kierownictwo budowy w Opocznie.
Burmistrz Jan Wieruszewski, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do rozpoczęcia inwestycji wręczył gościom podziękowania i kwiaty, a Czesław Pawlaczek rozdawał odblaskowe koszulki z logo GDDKiA.
Obecni wspólnie z ks. dziekanem Janem Serszyński odmówili „Ojcze nasz” w intencji rozpoczętej budowy i ludzi biorących udział w przedsięwzięciu.
No i wreszcie moment, na który czekali wszyscy, ale jak zauważył min. Grabarczyk, najbardziej przedstawiciele mediów. Przygotowane było kilka łopat i oficjele, najpierw w garniturach, potem nawet zdjęli marynarki, oficjalnie rozpoczęli budowę, przesypując setki cm3 gruntu (co jest sporym wynikiem, biorąc pod uwagę konieczność przemieszczenia 1 mln m3 ziemi i ponad 300 tys. ton tłucznia.
Droga ma być oddana do użytku we wrześniu 2011 roku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (677) z dnia 2 Lipca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »