tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Łączy bardziej ludzi niż obrączki?

 
Rynek mieszkaniowy

To może być kredyt mieszkaniowy - obecnie przedmiot marzeń wielu młodych ludzi, planujących założyć własne rodziny i mieć swój dach nad głową. Bo kupno mieszkania za gotówkę wśród młodych ludzi nadal jest rzadkością, co widać na naszym lokalnym rynku obrotu mieszkaniami, na którym panuje obecnie kompletny zastój. Większość chętnych na zakup musi się wspomagać kredytem, często o wartości kupowanego mieszkania, z wieloma ograniczeniami zdolności kredytowej i dodatkowymi zabezpieczeniami bankowymi. Bo dla banków bardziej wiarygodne są rodziny, nawet jeżeli ich dochód jest mniejszy niż zarabiającego tyle samo lub więcej singla.
To powoduje, że wielu młodych ludzi, planujących wspólne życie, aby zamieszkać we własnym M, przyspiesza decyzję o ślubie. Czy można wobec tego uznać, że politykę prorodzinną w naszym kraju prowadzą banki?
To z pewnością przesada, ale niewątpliwie banki mają w tym swój udział.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Opocznie jest taka jak w całym kraju - czyli zła.
W krajach UE Polska po raz kolejny znalazła się pod tym względem na ostatnim miejscu, potwierdzają to raporty Eurostatu (organ UE zajmujący się statystyką). W badaniach brano pod uwagę wysokość i dostępność kredytów, liczbę nowych mieszkań oddawanych do użytku, koszt wynajmu lokalu mieszkalnego w porównaniu do średnich zarobków, efektywność budownictwa mieszkaniowego. I nic nie wskazuje, że w tym smętnym dla nas rankingu przesuniemy się do przodu w najbliższym czasie. I to zarówno w skali krajowej jak i w skali naszego miasta, w którym w ubiegłym roku nie oddano do użytku w budownictwie wielorodzinnym ani jednego mieszkania.
To smutne, że inwestycje mieszkaniowe, będące przecież kołem zamachowym każdej gospodarki, tej w wymiarze państwowym i tej mikro, nie znajdują należytego miejsca w planach inwestycyjnych włodarzy naszego miasta jak i budżecie gminy na kolejne lata (vide TOP nr 1/2010 - w artykule „Ryzykuję”).
A zapotrzebowanie na inwestycje mieszkaniowe w naszym mieście jest ogromne - świadczą o tym trzymające się twardo ceny mieszkań, gdy w innych miastach spadają, a także ceny działek budowlanych pod nową zabudowę (osiedle Milenijne). To odpowiedź rynku na zapotrzebowanie na mieszkania i infrastrukturę mieszkaniową .
Jeżeli w budownictwie mieszkaniowym choć trochę nie zbliżymy się do standardów unijnych, to żart o wspólnym kredycie mieszkaniowym łączącym ludzi bardziej niż obrączki, może stać się prawdą i ciągle aktualnym tematem. Oby bez naszego udziału.


Czesław J. Dudziński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (652) z dnia 15 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »