tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Żarnów

 Z rodzinką "Brzegiem Pilicy"

 





Już od czternastu lat Oddział PTTK w Żarnowie organizuje rajdy ?Brzegiem Pilicy?, mające na celu przybliżenie turystom zrzeszonym w PTTK i sympatykom walorów turystyczno?przyrodniczych Pilicy i obszarów nadpilickich, poznanie przez nich m.in. osobliwej atrakcji turystycznej jaką jest Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. z jego charyzmatycznym dyrektorem, publicystą, rysownikiem i animatorem kultury ? Andrzejem Kobalczykiem. Za cel życia postawił sobie ratowanie zabytkowych obiektów rzecznych i nadrzecznych, ożywienie tradycji flisackich a także ochronę naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego umiejscowionego nad Pilicą.
Ranek 28 maja przywitał nas niskimi ołowianymi chmurami i przenikliwym chłodem. Wszyscy rajdowicze a szczególnie organizatorzy z niepokojem patrzyli w niebo, które nie zwiastowało niczego dobrego. Na trasę rajdu, która wiodła od Inowłodza przez Gaszek, rezerwat leśny ?Spała? do serca tej miejscowości stawiło się o dziwo 166 uczestników nie obawiających się załamania pogody. Reprezentowali oni szkolne kluby krajoznawczo?turystyczne z Żarnowa, Białaczowa, Petrykóz, Miedznej Drewnianej, Szczercowa, Dąbrowy n. Czarną, Skotnik, Aleksandrowa, Przedborza i Gowarczowa. Włączając się w program obchodów Roku Turystyki Rodzinnej w PTTK organizatorzy rajdu zachęcili do udziału w rajdzie rodziców z dziećmi. W rezultacie na start przybyło dziewięć mam ze swoimi pociechami. Należy dodać, że najmłodszy uczestnik rajdu, Mateusz Madej miał zaledwie 6 lat. Specjalnie dla tej grupy rozegrano konkurs ?Czy znasz swoją mamę??, ?Czy znasz swoje dziecko??, obejmujący szereg pytań o wygląd zewnętrzny, upodobania związane z modą, kulinarne itp.
Niezwykle urozmaicona przyrodniczo trasa rajdu zachwyciła wszystkich piechurów. Mijane po drodze dukty leśne z przepięknymi szpalerami brzóz, ciekawe okazy starych sosen a nade wszystko upajający śpiew ptaków i szum drzew wyjątkowo sprzyjał relaksowi. Mimo iż ciężkie, deszczowe chmury przetaczały się nad głowami wędrowców przez prawie całą trasę rajdu nie dokuczały nam ulewa ani rzęsisty deszcz a jedynie pod koniec pokropił mały kapuśniaczek. Jedną z niecodziennych atrakcji imprezy była przeprawa 166 osób przez małą kładkę na Słomiance, lewobrzeżnym dopływie Pilicy. Dziesięciokilometrowa wędrówka zakończyła się w Spale, miejscowości rekreacyjno?wypoczynkowej położonej wśród lasów dawnej Puszczy Pilickiej. Uczestnicy rajdu zwiedzili Spałę z profesjonalnymi przewodnikami jakimi byli wspomniany wcześniej Andrzej Kobalczyk oraz towarzyszący mu kustosz Domu Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich w Spale Stanisław Pawłowski.
Wybudowana w 1983 r. reprezentacyjna leśniczówka stała się symbolem leśników i drzewiarzy, którzy polegli z bronią w ręku czy też zostali zamordowani w obozach zagłady. W pobliżu Domu Pamięci w roku 1992 leśnicy z Nadleśnictwa Spała wznieśli kościół polowy Armii Krajowej. Jest on upamiętnieniem walki żołnierzy AK w obronie ojczyzny.
Kontynuując zwiedzanie nie zapomniano o odwiedzeniu symbolu Spały ? naturalnej wielkości pomnika żubra, jak również zabytkowego kościółka z 1923 r. zbudowanego w stylu zakopiańskim. Kończąc wędrówkę po Spale rajdowicze udali się do autokarów, które przewiozły ich do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie oprócz zabytkowego młyna wodnego, kolekcji łodzi i kajaków znajdują się m.in. bogate zbiory biblioteczne poświęcone Pilicy i obszarowi Nadpilicza. Uwagę młodych turystów przykuły militaria wydobyte z dna Pilicy m.in. ciągnik artyleryjski. Gospodarz obiektu przyjął znużonych, spragnionych i zgłodniałych turystów pysznymi bułeczkami sponsorowanymi przez jedną z cukierni oraz napojami. Ufundował również nagrody w konkursie ?Co wiesz o Pilicy?, który rozegrano na zakończenie rajdu. Zwycięzcą konkursu okazał się Grzegorz Jaworski z gimnazjum w Przedborzu, drugie miejsce przypadło Bartłomiejowi Wijacie ze Szkoły Podstawowej w Petrykozach. Dwa równorzędne trzecie miejsca uzyskali Malwina Zielińska z Gimnazjum w Białaczowie i Wiktor Sielski ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie. W konkursie dla mam i dzieci dwa równorzędne pierwsze miejsca przyznano Annie Wójcik z córką Angeliką oraz Justynie Nicoś z córką Edytą. Wspólne pamiątkowe zdjęcie mam z dziećmi zwieńczyło zmagania konkursowe, a rozdane znaczki, foldery i dyplomy uczestnictwa będą miłą pamiątką wspólnej wędrówki po ciekawych krajobrazowo zakątkach doliny Pilicy.


Grażyna Szafińska   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (726) z dnia 10 Czerwca 2011r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »