tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wyjaśnione rozbieżności

 
70. rocznica likwidacji getta w Opocznie

Wielkimi krokami zbliża się 70 rocznic likwidacji getta w Opocznie. Dane są różne, ale wskutek zbrodniczej polityki eksterminacyjnej, wywiezionych zostało do Tremblinki grubo ponad 4500 Żydów, nie tylko mieszkańców Opoczna, ale i okolicznych miejscowości.
Dziś pamięć o wymordowanych współobywatelach, sąsiadach i znajomych naszych przodków, trzeba na nowo wpisać w historię miasta.
Waldemar Oszczęda podrzucił kilka lat temu projekt stworzenia w Opocznie ścieżki pamięci, szlaku historycznego, który pokazywałby pozostałe jeszcze pamiątki po wymordowanych Żydach. Zgodnie z tym projektem na domach, w których mieściły się różnego rodzaju instytucje żydowskie pojawiłyby się tablice informujące o historii danego budynku. Ulice wchodzące w teren getta byłyby specjalnie oznakowane. Opracowany i wydany ma być przewodnik po owej ścieżce pamięci. Na łamach TOP?u publikowaliśmy wówczas materiał będący podstawą do opracowania ścieżek pamięci.
Mniej więcej trzy lata temu, dzięki uprzejmości dra Pawła Budzińskiego, miłośnika historii rodzinnego miasta, do Opoczna za pośrednictwem anszej redakcji dotarł pierwszy egzemplarz monografii żydów opoczyńskich wydany po hebrajsku w Izraelu w latach 80. dwudziestego wieku. Wówczas, po pobieżnej analizie, wydawało się, że nie do końca zgadza się plan getta opracowany i opublikowany przez Waldemara Oszczędę z tym znajdującym się w monografii. Aby oba plany porównać musiał być spełniony jeden warunek. Tłumaczenie odpowiedniego fragmentu tekstu z hebrajskiego na polski. Dzięki uprzejmości Zeeva Rosenkranza, o wizycie którego pisaliśmy jakiś czas temu, legenda do planu getta z Monografii oraz dwa pierwsze rozdziały mówiące o historii Żydów opoczyńskich zostały przetłumaczone.
Co do planu getta, to faktycznie są różnice, stosunkowo niewielkie, ale jednak są. Dla Waldemara Oszczędy źródłem informacji była praca ?Opoczno. Szkice i studia??, wydana w Kielcach w 2003 roku, materiały z muzeum oraz wiedza porucznika lotnictwa, starszego sierżanta sztabowego pchor. 25 pp AK Włodzimierza Bonifacego ?Kopra?, ?Sympatyka? Koperkiewicz, co pozwala na stwierdzenie, że bardziej wiarygodnym jest opracowane z monografii Żydów opoczyńskich. i tej jednej wersji warto się trzymać.



Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (786) z dnia 3 Sierpnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »