tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Woda to życie

 
Proekolgiczny projekt w opoczyńskiej „jedynce”

Zadanie pod taką właśnie nazwą realizowali uczniowie klas IV–VI Szkoły Podstawowej nr 1 w ramach projektu „Ziemia dla człowieka – człowiek dla ziemi”, finansowanego z WFOŚiGW. Jednym z jego elementów była wycieczka ekologiczna „Z biegiem rzeki Pilicy”.
Wyjazd zorganizowano 28 października. Jego pierwszym etapem była wizyta w Inowłodzu. Uczniowie stojąc na skarpie obok romańskiego kościółka św. Idziego podziwiali najpiękniejszy krajobrazowo odcinek Pilicy. Następnie zwiedzali ruiny zamku warownego zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego wśród meandrów rzeki.
Z Inowłodza uczniowie pojechali do Konewki, gdzie odbyli spacer trasą turystyczną wzdłuż niemieckiego bunkra kolejowego. Przewodnik w interesujący sposób opowiadał o schronie, jego pierwotnym przeznaczeniu oraz obecnych mieszkańcach – nietoperzach, które licznie przylatują tu na zimę. Uczniowie przekonali się jak niezwykle pożyteczne są te ssaki (zjadają owady, przede wszystkim komary) i że nie należy się ich bać, gdyż ludziom nie robią krzywdy.
Kolejnym punktem wycieczki była Spała. Uczniowie odbyli tutaj spacer na most na Pilicy, gdzie z bliska mogli przyjrzeć się rzece i porównać z opoczyńskimi rzekami. Później podziwiali kościółek prezydencki i posąg żubra. Wizyta w Spale zakończyła się lekcją z udziałem pracownika Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
W godzinach południowych uczniowie dotarli do Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim. Zwiedzano tutaj ekspozycję przyrodniczą dotyczącą fauny i flory terenów Nadpilicza. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści przewodnika i podziwiali zgromadzone eksponaty.
Opoczyńscy uczniowie odwiedzili następnie Rezerwat Niebieskie Źródła i Skansen Rzeki Pilicy. W rezerwacie uczniów urzekł turkusowy kolor źródeł, które znajdują się około 2,5–4,5 metra poniżej lustra wody, których barwa zależy od nasłonecznienia dna akwenu. W czasie muzealnej lekcji poznali różne rodzaje młynów i zasady ich działania, dowiedzieli się także, jak żyć bez prądu. W końcu wszyscy zasiedli do wspólnego ogniska. Pogoda i humory dopisywały więc i kiełbaski smakowały wyjątkowo.
Ostatnim punktem wycieczki była zapora wodna na rzece Pilicy w Smardzewicach. Uczniowie dowiedzieli się, jak działa znajdująca się tu elektrownia wodna.
Wycieczka była ostatnim elementem zadania „Woda to życie”. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych i przystąpili do dwuetapowego konkursu tematycznego. Zajęcia ekologiczne prowadziły i wycieczkę zorganizowały nauczycielki Marzanna Mastalerz i Alina Kaźmierczyk.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (698) z dnia 26 Listopada 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »