tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Uwaga na kleszcze

 
Od połowy kwietnia do końca października narażeni jesteśmy na atak kleszczy. W tym roku, m.in. za sprawą ciepłej zimy jest ich więcej. Dodatkowo w obecnym okresie ich aktywność jest nasilona, dlatego powinniśmy wykazać się daleko idącą ostrożnością


Wakacje, słońce, upał, piesze wycieczki do lasu i wieczorny grill w ogrodzie a w tle czyhające niebezpieczeństwo ? kleszcze. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skutków ugryzienia przez te groźne pajęczaki. Te specyficzne pasożyty roznoszą jedne z najgroźniejszych chorób: boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych.
W Polsce odsetek kleszczy zarażonych krętkowicą kleszczową (borelioza) waha się od 5,4 do 15%, w zależności od regionu. Obydwie choroby początkowo mają postać bezobjawową, bakterie wchodzą w stan utajenia, lecz w każdej chwili mogą się uaktywnić. Rozwijają się stopniowo od objawów grypopodobnych, poprzez zmiany skórne, aż po najgroźniejszą ich postać, tj. zapalenie opon mózgowych, padaczkę oraz inne zespoły neurologiczno?psychiatryczne.
Planując odpoczynek na świeżym powietrzu, kierujmy się kilkoma zasadami. Umiejętnie wybierajmy miejsca rekreacji, zakładajmy odpowiednią odzież i używajmy specjalnych środków odstraszających kleszcze. Po powrocie do domu zawsze dokładnie obejrzyjmy ubrania i skórę, szczególnie pod kolanami i na łokciach. Chrońmy dzieci. Warto, aby już od najmłodszych lat wiedziały jakie niebezpieczeństwo grozi im w związku z ukąszeniem przez kleszcze. Nie zapominajmy o naszych czworonogach. One w szczególności narażone są na atak tych pajęczaków, które chowają się nawet w trawie.
Kleszcz może zaatakować każdego z nas. Jeśli już zorientujemy się, że posiadamy tego pasożyta ważne jest, aby jak najszybciej się go pozbyć. Najlepiej usuwać go pęsetą. Nigdy nie należy wyjmować kleszcza gołymi rękami, może to bowiem spowodować zakażenie chorobami, które przenosi. Należy chwycić go jak najbliżej skóry i pewnym, delikatnym ruchem wyciągnąć lub wykręcić. Ważne jest, żeby nie zaciskać pęsety na ciele kleszcza, gdyż może to spowodować wprowadzenie jego zawartości pod skórę. Wykręca się go w kierunku przeciwnym do tego, w jakim się wkręcił. Nawet niewielki kawałek kleszcza może spowodować zakażenie. Po wyjęciu pasożyta, najlepiej kleszcza spalić lub mocno czymś zmiażdżyć. Na te pasożyty nie działa brak tlenu czy wody, żywy może przetrwać w szczelnym opakowaniu.
Po wyjęciu kleszcza należy ranę oraz pęsetę zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną oraz dokładnie oczyścić ręce wodą z mydłem. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kilka najbliższych tygodni.
Przydatne do usuwania kleszczy są dostępne w aptekach specjalne karty, wielkości karty kredytowej, tak więc z łatwością można je ze sobą wszędzie zabrać. Ich konstrukcja, z różnej wielkości wcięciami na rogach, pozwala na usuwanie kleszczy każdej wielkości, także tych mniejszych, które trudniej złapać pęsetą. Należy wsunąć tułów kleszcza w takie wcięcie i delikatnie pociągnąć ku górze. Pozwala to na usunięcie go w całości.
Jeżeli kleszcz zagnieździł się na tyle głęboko, że nie możemy go uchwycić pęsetą ani kartą lub w trakcie wyciągania doszło do jego rozerwania i głowa lub część ciała kleszcza została w ranie, należy zgłosić się do lekarza.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (888) z dnia 18 Lipca 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »