tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Uwaga, są żmije!

 
W ciepły i słoneczny piątek, 19 października przekonaliśmy się, że w naszych lasach występują żmije zygzakowate



Żmija zygzakowata napotkana w lesie niedaleko Domaszna



Na dorodny okaz tego jadowitego gada natrafiliśmy podczas grzybobrania w okolicach Domaszna. Wąż był bardzo duży. Wydaje się, że miał nawet ponad 70 cm długości.
Szarą żmiję z charakterystycznym zygzakiem spotkaliśmy po godz. 10.30 w lesie iglasto?liściastym z przewagą brzózek. Leżała między gałęziami i liśćmi, wtopiona w otoczenie. Być może żerowała, bo pozostawała w bezruchu, ale bardziej prawdopodobne, że wyszła z nory wygrzać się na słońcu.
Na początku wyglądała na odrętwiałą, jednak kiedy podeszliśmy bliżej, żeby zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, podniosła głowę i zaczęła głośno syczeć. To znak, że poczuła się zagrożona i w każdej chwili mogła zaatakować. Nie pozostało nic innego, jak zostawić ją w spokoju i odejść. Tak też zrobiliśmy, stosując się do zasad bezpieczeństwa.
Mamy informacje, że również w niedzielę niedaleko Domaszna była widziana duża żmija zygzakowata. Najwidoczniej gady upodobały sobie te lasy. Chociaż tak licznie, jak w puszczy rozwadzkiej, na pewno nie występują.
Teraz, kiedy temperatura wyraźnie spadła, a synoptycy zapowiadają mróz, żmije zygzakowane będą zapadać w sen zimowy. Obudzą się w marcu, natomiast w kwietniu i maju odbędą okres godowy. Potomstwo wydadzą w sierpniu i wrześniu (do dwudziestu sztuk w jednym miocie).
Żmiję zygzakowatą można poznać bardzo łatwo. Posiada trzy charakterystyczne cechy: * tzw. wstęgę kainową, czyli zygzakowatą linię na grzbiecie u form szarych i miedzianych (u odmiany czarnej wstęga jest niewidoczna) * pionową źrenicę oczu * widoczny na głowie znak przypominający literę X.
Żmije nie atakują człowieka i niebezpieczne są tylko w przypadku bezpośredniego zetknięcia ? w obronie własnej. Ukąszenie może być groźne, zwłaszcza dla dzieci, osób starszych i alergików. Każdy przypadek wymaga pilnej pomocy lekarskiej. Przy nasilonych objawach ukąszenia konieczne jest podanie surowicy przeciw jadowi żmii.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (798) z dnia 26 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »