tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Unijny budżet

 
Przyjęty we wtorek, 19 listopada, przez Parlament Europejski budżet Unii Europejskiej na lata 2014?2020 jest, zdaniem Jacka Saryusza?Wolskiego, europosła PO, zastępcy członka komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, budżetem dobrym i szczodrym dla Polski

? Nasze priorytety zostały wybronione i cele negocjacyjne osiągnięte. Nowe finansowanie projektów Polska będzie mogła zacząć bez jakichkolwiek opóźnień, już od 1 stycznia 2014 roku. Kluczowa jest teraz kwestia mądrego zaplanowania inwestycji i sprawnej realizacji wydatków ? przekazał nam Jacek Saryusz?Wolski, na którego zaproszenie mieliśmy okazję gościć w Brukseli na przełomie listopada i grudnia 2011 roku.
Po półtora roku trudnych negocjacji, Parlament Europejski zaakceptował budżet Unii na lata 2014?2020, tzw. Wieloletnie Ramy Finansowe 2014?2020, który opiewa na 4013 mld złotych (960 mld euro) w zobowiązaniach oraz 3790 mld złotych (908 mld euro) w płatnościach. W następnych latach Polska otrzyma około 305 mld złotych w ramach polityki spójności oraz około 119 mld złotych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Parlament Europejski odegrał kluczową rolę w negocjacjach budżetowych, zapewniając najlepsze możliwe warunki dla przyznawania funduszy europejskich, co w kontekście kryzysu gospodarczego w Europie nie było zadaniem łatwym.
Polska pozostaje nadal największym beneficjentem unijnych funduszy. W nadchodzących latach Polska będzie miała do wykorzystania łącznie ponad 440 mld złotych, o 4% więcej niż w latach 2007?2013. To, zdaniem Jacka Saryusza?Wolskiego, szczególny sukces biorąc pod uwagę to, że cały budżet unijny został zmniejszony.
Region łódzki otrzyma z samego Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli tylko jednego ze źródeł unijnego finansowania dla projektów w Polsce, około 8 mld złotych. Jak podkreślił europoseł, region łódzki musi wykorzystać tę szansę i zapewnić, że wydane środki przyniosą długotrwałe efekty rozwojowe, zarówno gospodarcze, jak i społeczne.
Zatwierdzenie wieloletnich ram finansowych otwiera drogę do przyjęcia ponad 70 programów unijnych na lata 2014?2020, wspierających wzrost gospodarczy w Europie. Programy finansowane z wieloletniego budżetu Unii Europejskiej 2014?2020 będą skupione na projektach infrastrukturalnych, energetycznych czy związanych z ochroną środowiska, ale szczególną uwagę będzie się poświęcało rozwojowi kapitału ludzkiego, dzięki któremu nastąpić ma rozwój na rynku pracy, rozwojowi nauki i innowacji, instrumentach wspierania małych i średnich przedsiębiorstw oraz programowi Erasmus+, czyli programowi wymian międzynarodowych. Wszystkie te projekty mają wpłynąć na długotrwały wzrost gospodarczy Polski i jej regionów.
Dobrą wiadomością dla polskich samorządów jest ostateczna zgoda na kwalifikowalność wydatków na VAT z funduszy europejskich. Oznacza to, że samorządy będą mogły ubiegać się o jego refundację z funduszy UE.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (854) z dnia 22 Listopada 2013r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »