tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 To już dwadzieścia lat

 
We wtorek, 10 maja w gościnnych progach szkoły podstawowej odbyło się walne zebranie członków Towarzystwa Przyjaciół Drzewicy. Posiedzenie miało szczególny charakter z trzech powodów ? jubileuszu 20?lecia organizacji, wyborów władz TPD na kolejną kadencję oraz podsumowania ubiegłorocznej działalności

Spotkanie rozpoczęło się od miłego akcentu. Dzieci z Przedszkola Samorządowego wspólnie z wychowawczyniami Marią Kowalską i Martą Mamlą podziękowały za wsparcie finansowe, jakie Towarzystwo udziela wielu przedszkolnym inicjatywom. Po powitaniu wszystkich zebranych, w tym zaproszonych gości, m.in. burmistrza Janusza Reszelewskiego i proboszcza parafii w Drzewicy, ks. Adama Płuciennika, przewodnicząca TPD Anna Reszelewska podsumowała 20?letnią aktywność społeczników.
16 kwietnia 1991 r. grupa drzewiczan rozpoczęła działalność w Kole Przyjaciół Drzewicy. W listopadzie 2002 r., po uzyskaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, organizacja stała się stowarzyszeniem pn. Towarzystwo Przyjaciół Drzewicy.
W swoim wystąpieniu przewodnicząca przypomniała najistotniejsze dokonania minionego okresu. Miała do tego szczególny tytuł, ponieważ od początku nieprzerwanie prezesuje organizacji. ? Dzięki determinacji, pomysłowości, przedsiębiorczości, odwadze i przede wszystkim pracy członków stowarzyszenia udało się zrobić naprawdę wiele ? podkreśliła.
TPD skupia liczne grono pasjonatów, dla których historia miasta, jego zabytki, pamiątki i tradycja stanowią największą wartość. Z ich inicjatywy wykonano m.in. dwa symboliczne groby ofiar pacyfikacji Drzewicy i ofiar obozów zagłady II wojny św., nagrobek ks. kapelana Antoniego Dolacińskiego zamordowanego na wieży kościelnej we wrześniu 1939 r., pamiątkową płytę w nawie kościoła poświęconą prymasowi Maciejowi Drzewickiemu, tablicę w miejscu męczeńskiej śmierci ks. Stanisława Klimeckiego w lesie ?Sacharynka?, tablicę informacyjną o historii kościoła parafialnego pw. św. Łukasza i tablicę z dziejami drzewickich cmentarzy. Tablicami oznaczono miejsca pochówku powstańców styczniowych w Brzustowcu, Dąbrówce i lesie pod Antoniowem.
Efektem działań TPD są również: płyta ku pamięci żołnierzy I wojny śwatowej, nagrobek aptekarza Stanisława Makomaskiego zamordowanego w styczniu 1943 r., tablica w parku upamiętniająca pobyt Jana Henryka Dąbrowskiego z wojskiem oraz tablica na pomniku ? w miejscu wywózki drzewiczan podczas pacyfikacji 15 października 1944 r. Towarzystwo od lat sprawuje opiekę nad zabytkowymi pomnikami i tablicami nagrobnymi na cmentarzu. Szczególnie pracochłonne są zabiegi przy Grobie Nieznanego Żołnierza i obydwu rodzinnych grobowcach braci Kobylańskich.
Na podkreślenie zasługuje regularne wydawanie kwartalnika ?Wieści znad Drzewiczki?. Od 2006 roku organizowane są zjazdy drzewiczan i przyjaciół miasta rozsianych po Polsce i całym świecie. Uroczystości pn. ?Spotkania po latach w Drzewicy? cieszą się dużym zainteresowaniem i bardzo wysoką oceną uczestników.
TPD podejmowało także inicjatywy skierowane wprost do mieszkańców. Prowadzony był punkt odzieży używanej, w 1993 r. zorganizowano bardzo udaną zabawę sylwestrową, odwiedzano najstarszych mieszkańców z życzeniami i upominkami. Stowarzyszenie zakupiło dywan do kościoła dla nowożeńców, sprezentowało mieszkańcom centrum miasta własnoręcznie uszyte flagi państwowe, współorganizowało wigilie dla samotnych i ubogich. Społecznicy wsparli finansowo leczenie kilku osób, w tym dzieci, wspólnie z OSP udzielili znacznej pomocy finansowej powodzianom w 1997 r., a corocznie współfinansują różne inicjatywy i imprezy kulturalne, edukacyjne oraz turystyczne dla dzieci, młodzieży i seniorów.
Jak widać, lista zasług jest bardzo długa. Nic dziwnego, że przewodnicząca otrzymała wiele podziękowań za aktywność, oddanie, troskę o dobro wspólne i zaangażowanie w te małe i duże sprawy.
W dalszej części posiedzenia członkowie TPD przyjęli sprawozdanie finansowe, bilans i protokół komisji rewizyjnej. Ustępujący zarząd został oceniony pozytywnie i otrzymał absolutorium za 2010 r.
Później odbyły się wybory nowych władz stowarzyszenia na lata 2011?2014. Głosowanie przeprowadzono metodą tajną. Na przewodniczącą ponownie wybrano Annę Reszelewską, na zastępcę przewodniczącej Marię Teresę Nowakowską. Funkcję sekretarza pełnić będzie Irena Kwiecień, skarbnika Jadwiga Gapys, do zarządu jako członkini weszła Alina Szymańska. Skład komisji rewizyjnej stanowić będą: przewodnicząca Renata Smolarek, sekretarz Bożena Ramus, członkini Leokadia Kwiecień.
? W obecnym roku chcemy kontynuować sprawdzone formy pracy i pozyskiwania środków na ich realizację ? zapowiada Anna Reszelewska. ? Aktualnie energia wszystkich członków Towarzystwa skierowana jest na interesującą i udaną organizację szóstego ?Spotkania po latach?, które odbędzie się 18 czerwca w ramach Dni Drzewicy.



foto: Anna Reszelewska podsumowuje dwadzieścia lat działalności społeczników




foto: Przedszkolaki dziękują za okazywaną pomoc i współpracę


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (723) z dnia 20 Maja 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »