tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. LVII

 
Idzikowice leżą w gminie Drzewica. Są oddalone od Opoczna o 10 km. Skąd pochodzi nazwa tej miejscowości i jakie wydarzenia historyczne są z nią związane? O tym w kolejnym materiale z cyklu

Nazwa zalicza się do grupy nazw tzw. patronimicznych, czyli takich, które w okresie wczesnośredniowiecznym wskazywały na potomków lub poddanych człowieka, którego imię, przezwisko czy nazwa jego zawodu lub godności tkwi w danej nazwie. Przed wiekiem XIV miały one zakończenia ?icy, ?owicy. Z upływem lat nazwy te przestały określać ludzi i zaczęły odnosić się do osad. Proces ten znalazł odbicie w budowie językowej nazw. Dawne formacje na ?icy, ?owicy przekształcone zostały na ?ice, ?owice. Zmiana ta dokonała się przed połową XIV wieku.
Pierwsze odnotowane wzmianki w źródłach historycznych na temat nazwy tej wsi pochodzą z 1412 roku i wówczas, już po zmianie przyrostka, brzmiała ona Idzicouice. W 1466 roku ewoluowała do Idzykowicze, w 1470 roku przeistoczyła się w Gydzikowicze, by w 1508 roku wrócić do formy Idzykowicze. W 1511 roku upowszechnił się zapis Ydzykovicze, w 1529 roku miejscowość ta była nazywana Hydzikowycze, a w 1577 roku obrała postać Idzikowicze. W 1789 roku nazwa tej wsi osiągnęła obowiązującą do dziś formę Idzikowice.
Mając na uwadze etymologię tej nazwy miejscowej, językoznawcy są jednogłośni. Wszystkie źródła onomastyczne wskazują, że ma ona swe korzenie w nazwie patronimicznej od osoby o imieniu bądź pseudonimie Idzik lub Idzi.
Idzikowice za czasów Jana Długosza (1415?1480) należały do dziedziców z rodu Rawitów. W późniejszych czasach były własnością filipinów ze Studzianny. W XIX wieku trafiły do rodziny Łąckich ze Strzeszkowic. Pozostawały one również w swoim czasie w posiadaniu Libiszewskich z Libiszowa. Z danych demograficznych wynika, że w 1881 roku był tu folwark, młyn wodny oraz 39 domów i 261 mieszkańców.
Obecnie Idzikowice słyną w regionie z przebiegającej przez miejscowość największej stacji położonej na Centralnej Magistrali Kolejowej. Znajdują się tutaj także warsztaty naprawcze taboru kolejowego, należące do Przewozów Regionalnych.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (854) z dnia 22 Listopada 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »