tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Roczne sprawozdanie

 
Chociaż w nazwie ma tradycyjne: Straż Pożarna, to już od dawna wykonuje zadania daleko wykraczające poza gaszenie pożarów. Ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej precyzuje, że ochrona przeciwpożarowa polega na realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia i mienia przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem. Ta sama ustawa powołała do życia Państwową Straż Pożarną ? zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formację, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami

We wtorek, 31 stycznia w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyła się narada podsumowująca ubiegłoroczną działalność straży w Opoczyńskiem. Podczas tej narady roczne sprawozdanie z działalności strażaków przedstawił komendant powiatowy PSP, st. brygadier Stanisław Sagalara.
Obszar działania opoczyńskiej KP PSP wynosi 1040 km2. Obejmuje dwa miasta oraz osiem gmin, liczących łącznie nieco ponad 78 tys. mieszkańców. Przez teren powiatu przebiegają drogi krajowe nr 12, 48 i 74 oraz drogi wojewódzkie nr 713, 726, 728, 746. Powiat przecinają trzy linie kolejowe, tj.: Centralna Magistrala Kolejowa, łącząca Warszawę ze Śląskiem, linia kolejowa Koluszki ? Skarżysko?Kamienna oraz linia kolejowa Tomaszów Mazowiecki ? Radom. Duże znaczenie dla stanu bezpieczeństwa mają zbiorniki wodne: zalew na Wąglance, Zalew Sulejowski na Pilicy, zalew na Drzewiczce, zbiornik wodny w Opocznie o powierzchni 6 ha, rzeki: Pilica, Drzewiczka, Wąglanka, Czarna; kompleksy stawów rybnych w Zameczku, Modrzewku; stawy i zbiorniki naturalne w: Opocznie, Stoku, Stefanowie, Ceteniu, Sobieniu, Wielkiej Woli; zbiorniki sztuczne oraz ujęcia wody o znaczeniu lokalnym, przy czym żaden z tych zbiorników nie przekracza 10 m głębokości.
Ogółem w 2011 roku strażacy odnotowali 942 interwencje, w tym przy gaszeniu pożarów ? 389 (41,3% ogólnej liczby interwencji, prawie dwukrotny wzrost w porównaniu do 2010 roku), akcje ratownictwa technicznego i inne interwencje ? 532 co stanowi 56,5% ogólnej liczby interwencji (o 41% mniej niż w 2010 roku) oraz 21 alarmów fałszywych, co stanowi 2,2% ogólnej liczby interwencji (ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do 2010 roku).
Najbardziej spektakularnymi działaniami były oczywiście interwencje związane z przejściem 14 lipca przez teren powiatu opoczyńskiego nawałnicy burzowej. W działaniach związanych z zabezpieczaniem uszkodzonych budynków jak również z usuwaniem skutków żywiołu, brały udział praktycznie wszystkie jednostki PSP i OSP z terenu powiatu opoczyńskiego oraz siły i środki spoza powiatu w postaci: dziewięciu zastępów z Centralnego Odwodu Operacyjnego Kompanii Gaśniczej ?Łódź? oraz Kompanii Gaśniczej ?Piotrków?, 30 kadetów ze Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, 42 słuchaczy z Ośrodka Szkolenia KW PSP w Łodzi z siedzibą w Sieradzu oraz kilka podnośników hydraulicznych z terenu województwa łódzkiego. W pracach porządkowych pomagała także grupa 47 osadzonych z Zakładu Karnego w Goleszach oraz członkowie organizacji strzeleckiej ?Błysk? z terenu powiatu. W działaniach uczestniczyło również ok. 50 policjantów, a koordynacja całej akcji ratowniczej prowadzona była poprzez specjalnie powołany sztab kryzysowy. Ogółem podczas sześciu dni usuwania skutków nawałnicy zaangażowanych było 1178 strażaków z PSP i OSP i 199 samochodów pożarniczych.
W porównaniu z rokiem 2010 diametralnie pogorszyła się sytuacja pożarowa. W 2010 roku odnotowano 202 pożary, natomiast w roku 2011 było ich już 389. Tak złej sytuacji pożarowej nie było od sześciu lat kiedy to w 2005 roku odnotowano 438 zdarzeń związanych z pożarami. Na tak wysoki wzrost liczby pożarów wpłynęły głównie warunki atmosferyczne, rekordowo suchy rok, zwłaszcza bezdeszczowy okres wiosenny (w marcu odnotowano 120 pożarów, w większości związanych z wypalaniem suchych traw). Wiosną w roku 2010 powstały 83 pożary, co stanowiło 41% ogólnej liczby wszystkich pożarów, natomiast w roku 2011 w analogicznym okresie było ich aż 229, co stanowiło 58% ogólnej liczby pożarów w całym roku.
Analizując wielkość powstałych pożarów w minionym roku należy zauważyć procentowy spadek pożarów małych (z 94,5% w 2010 r. do 90,5% w 2011 r.) sytuacja powyższa spowodowała jednocześnie procentowy wzrost pożarów w pozostałych grupach wielkościowych. I tak w grupie pożarów średnich nastąpił wzrost o 4% (z 11 pożarów w 2010 r. do 36 pożarów w 2011 r.). W minionym roku odnotowano również jeden pożar duży.
W 2011 roku odnotowano wysoką liczbę interwencji związaną z miejscowymi zagrożeniami. W rekordowym roku 2010 takich zdarzeń było 761, natomiast w minionym roku ? 532. Jedna czwarta wszystkich wyjazdów strażaków do miejscowych zagrożeń, związana była w minionym roku z usuwaniem skutków lipcowej nawałnicy. Znaczącą grupą zdarzeń były interwencje głównie w pierwszych dwóch miesiącach roku polegające na pompowaniu wody z zalanych piwnic i pomieszczeń w budynkach mieszkalnych i gospodarczych w wyniku intensywnych roztopów znacznych ilości śniegu. Pozostałe zdarzenia to przede wszystkim interwencje na drogach, gdzie strażacy brali bezpośredni udział w ratowaniu osób uczestniczących w wypadkach bądź też usuwali skutki wcześniejszych wypadków i kolizji.
Największy spadek interwencji w porównaniu z rokiem 2010 miał miejsce w działaniach związanych z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych i gospodarczych ? w rekordowym roku 2010 było ich 367 natomiast w 2011 tylko 68; usuwanie skutków wypadków i kolizji drogowych ? 117 zdarzeń ? spadek o 16 w porównaniu z rokiem 2010, usuwanie gniazd i kokonów niebezpiecznych i agresywnych owadów z budynków mieszkalnych (osy, pszczoły, szerszenie) ? 64 zdarzenia ? jest to o ponad 100% wzrost. W minionym roku identycznie jak przez dwa ostatnie lata w pożarach śmierć poniosła tylko jedna osoba.
Oddane do użytku w ubiegłym roku dwie obwodnice znacząco zmniejszające natężenie ruchu w samym Opocznie, co powinno przełożyć się na wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach w mieście.
Nastąpił wzrost fałszywych alarmów. W roku 2010 było ich tylko 10, natomiast w 2011 aż 21. W znacznej większości przypadków były to alarmy w dobrej wierze lub z instalacji sygnalizacji pożarowej w obiektach monitorowanych przez PSP.
Najwięcej pożarów powstało na terenie miasta i gminy Opoczno ? 204, gminy Żarnów ? 45, Białaczowa ? 44 i Drzewicy ? 35. Natomiast najmniej na terenie Poświętnego ? 9, Mniszkowa ? 13 i Paradyża ? 16. Sytuacja pożarowa w poszczególnych gminach powiatu opoczyńskiego jest podobna do lat poprzednich. Największa ilość pożarów, ze względu na charakter zdarzeń w ww. gminach to pożary traw, nieużytków, upraw rolniczych oraz budynków mieszkalnych. Największy wzrost liczby pożarów nastąpił na terenie miasta i gminy Opoczno z 86 do 204, gminy Żarnów z 18 do 45, gminy Białaczów z 23 w 2010 r do 44 w roku minionym. Tylko gminie Drzewica wystąpiło zmniejszenie liczby pożarów z 43 w roku 2010 do 35 w roku 2011.
Podobnie jak w latach poprzednich, najczęstszą przyczyną pożarów jest: nieostrożność osób dorosłych (301). Przyczyna ta stanowi 77,4% ogólnej liczby powstałych pożarów. Duża ilość pożarów jest następstwem niezachowania elementarnych zasad bezpieczeństwa pożarowego przy prowadzeniu różnych czynności i posługiwaniu się otwartym ogniem.
Grupą pożarów utrzymującą się ilościowo na identycznym poziomie jak w roku 2010, czyli 13 są powstałe w wyniku eksploatacji urządzeń elektrycznych, które były spowodowane brakiem nadzoru i bezmyślnością ludzką przy użytkowaniu urządzeń i instalacji. Pomimo dość znacznego wzrostu ogólnej liczby pożarów w stosunku do roku 2010, to wyraźnie zmalała ilość pożarów powstałych na skutek wad urządzeń grzewczych (nieprawidłowo podłączone urządzenia grzewcze, nieszczelność lub niedrożność przewodów kominowych). W wyniku braku konserwacji i pozostawienia bez nadzoru tych urządzeń i instalacji powstało w roku 2011 tylko 11 tego typu pożarów, natomiast w 2010 roku było ich dwa razy więcej. Zdarzenia te często powodują rozprzestrzenienie się pożaru na cały budynek, przynosząc jednocześnie znaczne straty materialne i stanowią zagrożenie życia dla mieszkańców. Wyraźnie zmalała liczba pożarów w grupie pożarów powstałych w wyniku celowych podpaleń, w 2010 roku odnotowano ich osiem, natomiast w roku 2011 tylko cztery.
Najwięcej pożarów powstaje w rolnictwie oraz uprawach rolnych ? 211, w innych obiektach ? 76 i w obiektach mieszkalnych ? 50. Typowo rolniczy charakter powiatu opoczyńskiego sprawia, że ponad 54% pożarów powstaje w obiektach i na terenach wiejskich, jednak w minionym roku wzrost w tej grupie jest bardzo znaczący bo aż o 20% w porównaniu z rokiem 2010.
Zauważyć trzeba również bardzo duży wzrost pożarów na terenach leśnych (z 5 w 2010 roku do 34 w 2011) taka sytuacja spowodowana była w znacznej mierze długimi okresami bez opadów w trakcie całego roku.
Zatrudnienie w komendzie na 31 grudnia 2011 roku wynosiło 64 etaty, z czego 62 to etaty funkcjonariuszy, a 2 etaty cywilne. Współczynnik strażaka na 1000 mieszkańców powiatu wynosi 0,79. W skali kraju wskaźnik ten przepisami określono na 1,0 strażaka na 1000 mieszkańców.
Ogółem w 2011 roku przeprowadzono 110 czynności kontrolno?rozpoznawczy, z których 68 to kontrole podstawowe, 25 sprawdzające, 27 to odbiory obiektów. Kontrolą objętych zostało 248 obiektów.
Na terenie powiatu funkcjonuje Krajowy System Ratowniczo?Gaśniczy, który tworzą: Komenda Powiatowa PSP, Jednostka Ratowniczo?Gaśnicza KP PSP, 14 jednostek OSP włączonych do KSRG oraz Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Działa 61 jednostek OSP, w tym jedna typu S4 ? OSP w Sławnie; dziewięć typu S3 (w Kamieniu, Prymusowej Woli, Drzewicy, Żarnowie, Paradyżu, Wygnanowie, Dzielnej, Mniszkowie i Opocznie), dziesięć S2, trzydzieści trzy S1 i osiem typu M.
W zakresie szkolenia i współzawodnictwa sportowego OSP przeprowadzono: trzy kursy uzupełniające dla strażaków OSP z KSRG, który ukończyło 122 druhów, jeden kurs ratownictwa technicznego, który ukończyło 39 druhów oraz jeden kurs kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP ukończyło 28 druhów. Szkolnie w komorze dymowej zaliczyli druhowie z Opoczna, Białaczowa, Paradyża i Sławna. W gminach przeprowadzono gminne zawody sportowo?pożarnicze jednostek OSP i MDP, w których startowało: w grupie A 57 drużyn, w grupie C 6 drużyn, w grupie MDP 24 drużyny. W powiatowych zawodach sportowo?pożarniczych przeprowadzonych 3 lipca startowało 9 drużyn w grupie A, 4 drużyny w grupie C i 11 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
W pełni został zrealizowany program doskonalenia zawodowego. Przeprowadzono 358 godzin zajęć lekcyjnych, w tym 101 godzin szkolenia teoretycznego i 257 godzin szkolenia praktycznego na każdej zmianie służbowej zgodnie z programem. Dodatkowo przeprowadzono 24 godziny szkolenia w zakresie medycznym i bhp (46 strażaków), czego efektem było m.in. brak wypadków w pracy w 2011 roku. Szkolenie doskonalące obejmowało także zagadnienia organizacyjno?prawne, technikę i taktykę pożarniczą, środki gaśnicze i wychowanie fizyczne. W lipcu przeprowadzona została próba wydolności, w październiku test sprawności fizycznej dla strażaków.
Zgodnie z kalendarzem wojewódzkich imprez sportowych, strażacy JRG w Opocznie uczestniczyli w: XII Mistrzostwach Województwa Łódzkiego Strażaków w Sporcie Pożarniczym, zajmując pierwsze miejsce, w XI Mistrzostwach Województwa Łódzkiego Strażaków w Pływaniu zdobyli czwarte miejsce, w XII Mistrzostwach Województwa Łódzkiego Strażaków w Lekkoatletyce okazali się najlepsi, w XII Mistrzostwach Województwa Łódzkiego Strażaków w Halowej Piłce Nożnej, zdobyli 13 miejsce.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (761) z dnia 10 Lutego 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »