tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Przedwyborcze obawy

 

Wakacje w pełni, sezon ogórkowy również, ale jak się okazuje nie wszyscy mogą korzystać z uroków lata.
Tym co spędza sen z powiek pracownikom samorządów wszystkich szczebli, od gmin, na urzędach marszałkowskich kończąc to perspektywa jesiennych wyborów samorządowych. W urzędach już czuć atmosferę tych wyborów i trwających do nich przygotowań.
Tajemnicą poliszynela jest, że nie ma już w urzędach samorządowych osoby, poczynając od sprzątaczki, po kierowników komórek organizacyjnych, która nie czuje dreszczyku emocji przed decyzjami wyborców. Planowanie działalności zawodowej, ale często także prywatnej, kończy się na przełomie lat 2010/2011, bowiem wtedy rozstrzygnie się, kto będzie rządził w urzędzie. Poczucie, że „efekt przeciągu” po wyborach samorządowych lub inaczej „nowej miotły” może dosięgnąć każdego, na wszystkich szczeblach i nikt nie może czuć się bezpiecznie – zatrważa! Trudno jest pogodzić się z tezą, że jeżeli coś w karierach pracowników samorządowych jest pewne, to właśnie to, że nic nie jest pewne. Być może przesadzam, a teza ta jest nieuprawniona? Bardzo chcę w to wierzyć. Faktem jest bowiem, że brak poczucia bezpieczeństwa, widmo zwolnienia z pracy nie tylko pogarsza kreatywność pracowników. Pracownicy, którzy powinni pracować szybciej, efektywniej i bardziej skrupulatnie (są przecież zagrożeni zwolnieniem) stają się mniej kreatywni, wolniejsi i częściej wywołują konflikty. Pracownik zagrożony zwolnieniem jest bowiem bardziej skupiony na prawidłowym realizowaniu bieżących zadań niż wymyślaniu innowacji i szukaniu nowych pomysłów (np. na jak najlepszej obsługi mieszkańców). Mniejsza kreatywność wiąże się również z tym, że ludzie boją się podejmować ryzyko. Czując się bezpiecznie pracownik wpada na pomysł i jeśli uważa że jest dobry, nie ma oporów by powiedzieć o nim szefowi. Jeśli jednak pracownik boi się zwolnienia, będzie odwrotnie. Pojawia się myślenie typu: najlepiej siedzieć cicho i nie wychylać się albo robię szybko tylko to co do mnie należy i nie wtrącam się w życie urzędu. Ironią jest to, że spadek kreatywności i pomysłowości obserwuje się wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebny, czyli teraz, kiedy oczekiwania mieszkańców wzrastają a kasa samorządowa świeci pustkami. Pracownicy nie myślą o swoim pracodawcy jako o trwałym, długofalowym źródle środków utrzymania siebie i rodziny. Nie sprzyja to nawiązywaniu głębokich relacji z pracodawcą, zmienia też typ lojalności pracownika. Nie jest to już lojalność w pozytywnym sensie, a zgoła odwrotnie jest podszyta niepewnością dotyczącą tego, jak długo jeszcze dane im będzie pracować w administracji samorządowej. Następuje erozja zaufania i wzajemnych zobowiązań. Na porządku dziennym w życiu zawodowym jest niepewność i podejmowanie ryzyka. Przy bardziej przyspieszonej wymianie miejsc zamieszkania, towarzyszącej często zmianom pracy, ludzie mają także wrażenie braku ciągłości ich lokalnych środowisk. Tracą nie tylko dawnych współpracowników, ale i sąsiadów, a kontakty międzyludzkie stają się bardziej powierzchowne i krótkotrwałe. Wiele osób odczuwa w związku z tym głęboki dyskomfort. Inną przyczyną frustracji pracowników samorządowych może być brak narracji, czyli przedstawiania zdarzeń w pewnym porządku chronologicznym.
Psychologowie podkreślają, że zdecydowana większość ludzi potrzebuje w swoim życiu właśnie takiej narracji, która odzwierciedla sens zdarzeń. Dzięki narracji widać jak poszczególne zachowania czy zdarzenia powodują określone efekty. Działa tu zasada silnego związku między przyczyną a skutkiem. Tymczasem, jeśli praca w urzędzie samorządowym nie gwarantuje tego typu narracji jest to powodem utraty poczucia bezpieczeństwa i przyczyną frustracji. Związek między efektami a nakładem pracy czy uzdolnieniami pracowników nie jest już jasny, wiele zależy od czynników zewnętrznych, nad którymi nie ma się kontroli. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że w końcowym rozrachunku niepewności jutra pracowników samorządowych powodować będzie stopniowe osłabianie ich charakterów przez konieczność praktykowania elastycznych, konformistycznych i zachowawczych postaw. Nie mam cienia wątpliwości, że nie są to zjawiska pożądane dla budowy nowoczesnej i sprawnej administracji.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (681) z dnia 30 Lipca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »