tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Nie za dużo trochę...?

 
W Opocznie jest na placu Zamkowym pomnik weterana, przez niektórych nazywany Grobem Nieznanego Żołnierza, na placu Strażackim stoi od niedawna Pomnik Wdzięczności. Teraz władze powiatu mają zamiar postawić pomnik 25 pułkowi piechoty Armii Krajowej





Kilka miesięcy temu rozmawiałem z Wiesławem Turkiem z Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego na temat planowanej przez starostwo budowy pomnika. Wówczas zapewniał mnie, że nie ma mowy o żadnym pomniku, może będzie jedynie tablica pamiątkowa. Tymczasem 1 sierpnia, jak wynika z zapisów w przygotowywanej do wznowienia ?Krótkiej historii koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opocznie 1990?2011?, napisanej przez prof. Stefana Fudaleja, zgodnie z sugestią inspektora promocji Starostwa, p. Wiesława Turka, przy akceptacji Starosty Opoczyńskiego p. Jana Wieruszewskiego, Zarząd Kołą ŚZŻAK w Opocznie skierował do tego urzędu wnioek o postawieniu pomnika ?ku chwale 25 pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko?Opoczyńskiej?, z prośbą, by głównym inwestorem i sponsorem było nasza Starostwo. I dalej 16 sierpnia ? wniosek Zarządu Koła ŚZŻAK został oficjalnie przyjęty przez Zarząd Rady Powiatu do realizacji i od razu podjęto działania (patrz niżej pod 16 grudnia). A pod tą datą czytamy: 16 grudnia 2011 ? zamieszczono w kronice naszego Koła informację o postępach prac przy budowie pomnika/obelisku ?ku chwale 25 pp Armii Krajowej Ziemi Piotrkowsko?Opoczyńskiej i żołnierzy Obwodu Opoczno AK?. W tej kronice znajduje się również projekt owej, jak twierdził Wiesław Turek, tablicy. Teraz nie nazywa swego projektu tablicą, a raczej kamieniem z tablicą. Tymczasem jest to projekt pomnika z prawdziwego zdarzenia, którego elementem wiodącym jest 4,5?metrowwej wysokości krzyż.
Tym razem, władze powiatu nauczone przykładem ze skandalicznym wieszaniem na budynku starostwa tablic, poświęconych ofiarom nieistniejącego w Opocznie obozu jenieckiego i nie mających nic wspólnego z prawdą historyczną, postanowiły chociaż procedurę przeprowadzić zgodnie z przepisami. Wystąpiły z pismem do Oddziału Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Pamięci Narodowej Biura Wojewody Łódzkiego m.in. z wnioskiem o dofinansowanie. Projekt kosztorysowy zakłada koszt w 20 tys. złotych, z czego 14 mają wyłożyć wnioskodawcy i powiat. Pismo zostało przesłane do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, ale na dofinansowanie raczej nie ma co liczyć, bo jak nam powiedzieli pracownicy UW, wszystkie środki idą na budowę kolejnego cmentarza pomordowanych na wschodzie, tym razem w Bykowni na Ukrainie, gdzie 26 listopada 2011 roku prezydenci Polski i Ukrainy położyli kamień węgielny.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (761) z dnia 10 Lutego 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »