tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Krasili jaja i nie tylko

 






1 marca w Domu Ludowym w Kraśnicy odbyły się warsztaty twórczości ludowej, zorganizowane przez dyrektorkę szkoły Alicję Ziółkowską i Izabelę Mierzejewską ? nauczycielkę historii w SP nr 33 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi. Rodzina pani Izabeli wywodzi się z Kraśnicy, dlatego też chciała zainteresować swoich wychowanków sztuką ludową regionu opoczyńskiego. W warsztatach uczestniczyły dzieci z klas IV?VI SP w Kraśnicy oraz uczniowie z klas IV?V SP nr 33 z Oddziałami Integracyjnymi w Łodzi.
Dzieci podzielone zostały na cztery grupy, z których każda miała zajęcia z twórczyniami. Helena Dobrowolska, Zofia Jurek i Bożena Fura uczyły dzieci wykonywać kwiaty z bibuły. Emerytowana nauczycielka tutejszej szkoły, Bogumiła Pawlik pokazywała trudną sztukę wycinania opoczyńskich kogucików, rózg i lalek. Pod okiem twórczyń ludowych z Bielowic, Anny Pietras i Elżbiety Pokory uczniowie starali się opanować wykonywanie pisanek tradycyjną dla naszego regionu techniką batikową. Przekonali się, że tworzenie tego pięknego świątecznego symbolu, to nie lada sztuka i potrzeba ogromnej precyzji i wytrwałości, aby pisanka powstała. Dzieci z Łodzi zwiedziły również izbę tradycji Ludowej mieszczącej się w sali katechetycznej przy kościele św. Bartłomieja w Kraśnicy, po której oprowadzała ich Bernarda Miszczyk. Oczywiście nie zabrakło regionalnego obiadu, który przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kraśnicy. Chyba większość dzieci z Łodzi jadła po raz pierwszy barszcz biały z kapustą, ale po pustych talerzach widać było, że im bardzo smakował.
Warsztaty były wspaniałą lekcją plastyki, okazją do pobudzenia kreatywności dzieci oraz do poznawania tradycji naszego regionu. Panie z pełnym zaangażowaniem oddały się pracy twórczej a jednocześnie pedagogicznej, by jak najlepiej przekazać młodemu pokoleniu posiadaną wiedzę i umiejętności. Zaproszeni goście podziękowali wszystkim za możliwość udziału w takich regionalnych warsztatach wręczając gospodarzom własnoręcznie wykonane upominki. Pierwsze takie zajęcia z folklorem wyzwoliły u dzieci radosne działania twórcze, więc pewnie nie będą one ostatnie. Dyrektorka szkoły dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w organizację warsztatów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (818) z dnia 15 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »