tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Dzień Niepodległości…

 
w ZSP w Drzewicy



ZSP w Drzewicy


Czy „bez tej miłości można żyć…?” – zapytanie z „Gawędy o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej było mottem obchodów Dnia Niepodległości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy. Rangę uroczystości podniosło szacowne grono gości na czele z senatorem RP, profesorem dr. hab. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Adamem Massalskim, a także kombatantami Weroniką Pożycką i Józefem Kraulem.
Akademia składałą się z trzech części: programu artystycznego, wystawy historycznej i podsumowania powiatowego konkursu „Ocalić okupacyjną młodość od zapomnienia”. Całość przygotowali i prowadzili nauczyciele: Grażyna Wójcik, Andrzej Król, Radosław Smolarek, Elżbieta Woźniak i Kamil Ferensztajn.
Podczas obchodów zaprezentowano niestandardowe utwory literackie takich twórców jak: Zbigniew Herbet, Wisława Szymborska, Tomasz Jastrun, Jacek Kaczmarski, Lotar Herbst. Oprawę muzyczną przygotował Andrzej Król i młodzież tworząca szkolną grupę muzyczną: Paulina Noga, wykonująca „Źródło” i „Modlitwę o wchodzie Słońca” oraz Paulina Wołynkiewicz, która interpretowała „Biały krzyż”. Przy akompaniamencie bębnów i werbli wystąpił chór uczniowski. Przejmująco zabrzmiała „Cisza” w wykonaniu Przemysława Babisa.
W drugiej części dyrektor Muzeum Regionalnego Tomasz Łuczkowski zaprezentował okolicznościową wystawę ze zbiorów placówki. Ostatnim akcentem obchodów było podsumowanie konkursu dla uczniów szkół średnich „Ocalić okupacyjną młodość od zapomnienia”. Tę część poprowadziła organizatorka konkursu Grażyna Wójcik.
Celem konkursu było dotarcie do najstarszych mieszkańców ziemi opoczyńskiej i przeprowadzenie z nimi wywiadów na temat wspomnień z dzieciństwa i młodości oraz ich przeżyć z okresu II wojny światowej. Inicjatywa miała ocalić od zapomnienia i utrwalić w pamięci uczniów ślady dziejów i ludzi związanych z naszą małą ojczyzną.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: dyrektorka ZSP Monika Machula oraz Małgorzata Rożej z ZSP nr 1 w Opocznie. W konkursie uczestniczyli uczniowie z czterech szkół: ZSP nr 1, ZSPryw., ZSR w Mroczkowie oraz ZSP w Drzewicy. Komisja oceniła 34 prace. Lista nagrodzonych była długa, ponieważ wywiady okazały się bardzo ciekawe, zawierały dużą wartość poznawczą, historyczną i emocjonalną.
Fundatorem nagrody specjalnej za dwie prace wspomnieniowe z bogatą dokumentacją zdjęciową był prof. Massalski, który wręczył ją uczennicy ZSP w Drzewicy Anecie Pawul. Kolejne nagrody ufundowane przez starostwo przekazała dyrektorka Wydziału Oświaty i Promocji Małgorzata Grzesińska. Nagrodzeni uczniowie to: Aleksandra Starus, Karolina Pawul, Dominik Niemirski, Dominika Kuśnierz, Joanna Wieczorek, Iwona Kaczmarek, Artur Pietrasik, Agata Kwiecień, Alina Pomykała, Sylwia Lange, Paweł Margielewski, Marek Jurowski, Alicja Leśniewska, Justyna Szulc, Dorota Barul, Monika Baszczyk. Sponsorem nagród–wyróżnień przyznanych Paulinie Wołynkiewicz, Anecie Woźniak, Magdalenie Widawskiej była Małgorzata Rożej.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania autorom wspomnień oraz wszystkim, którzy wykazali zrozumienie i pomoc przy organizacji tej uroczystości.

Podróż przez historię w Radzicach
W środę, 10 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Radzicach odbył się poranek patriotyczny z okazji 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość została zorganizowana przez nauczycielki Barbarę Kaszubę i Marylę Barul.
Grupa uczniów z klas czwartej i piątej przedstawiła montaż słowno–muzyczny „Podróż przez historię” obrazujący wydarzenia historyczne, które doprowadziły do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z wielką uwagą wysłuchano pieśni patriotycznych m.in. „Roty”, „Wojenko, wojenko”, „Pierwszej brygady” i innych. Nastrój akademii podkreślała okolicznościowa scenografia.
Dyrektorka szkoły Dorota Królik podziękowała za ciekawe zaprezentowanie wydarzeń sprzed ponad 90 lat. Podkreśliła, że uczestnicząc w pięknej uroczystości cała społeczność szkoły oddała hołd ojczyźnie.


* * *

Odświętny Brzustowiec
Jak co roku społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzustowcu uczciła kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada reprezentacja uczniów i nauczycieli wzięła udział w gminnych obchodach święta. Również w szkole w tych listopadowych dniach panowała podniosła, patriotyczna atmosfera.
15 listopada odbyła się uroczysta akademia. Występ poprzedziło wykonanie dekoracji i gazetek nawiązujących do Święta Narodowego 11 Listopada. Przedstawienie przygotowali uczniowie klas IV–VI. Była to inscenizacja „Podróż w przeszłość”. Młodzi artyści, pochylając się nad albumem rodzinnym, wspominali swoich przodków. I tak na scenie pojawiali się kolejno ułan, kosynier i legionista Piłsudskiego, przybliżając swoimi strojami i tekstami dawne dzieje naszej ojczyzny. Całość dopełniały utwory poetyckie i pieśni o tematyce patriotycznej. Wszyscy zebrani z uwagą i skupieniem wysłuchali programu artystycznego.
Uroczystość przygotowała nauczycielka historii Anna Świderska we współpracy z Wiolettą Lach – nauczycielką muzyki i plastyki.


* * *

Libiszów w rocznicę
10 listopada w Szkole Podstawowej w Libiszowie odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 92. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzi aktorzy z klas IV–VI poprzez wiersze i piosenki uczcili pamięć wszystkich poległych w walce o wolność ojczyzny.
Dzięki swoim kolegom społeczność szkolna mogła obejrzeć żywą lekcję historii z okresu Polski wojennej. Nad przygotowaniami i prawidłowym przebiegiem akademii czuwały opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego – Dorota Fura i Elwira Malinowska. Po zakończeniu przedstawienia dyrektorka szkoły podziękowała występującym uczniom i organizatorkom.

Lekcja patriotyzmu w Dębie
Obchody 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były w Szkole Podstawowej w Dębie wspaniałą lekcją patriotyzmu dla wszystkich dzieci. W montażu słowno–muzycznym „Ojczyzno ma” uczniowie klas IV–VI przypomnieli burzliwe dzieje naszego kraju. Poprzez różnorodne teksty poetyckie i utwory muzyczne podkreślili, jak ważną wartością jest wolność narodu i niepodległość państwa. Oddali także hołd tym, którzy polegli w walce o niepodległość. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zapalili znicze pod pomnikiem Powstańców 1863 roku w Buczku.
W obchody Święta Niepodległości aktywnie włączyły się również dzieci z klas młodszych. Wykonywały kotyliony w biało–czerwonych barwach.
Nad całością czuwali nauczyciele Anna Gosa, Jacek Słowikowski i Marta Krzysztofik.

11 listopada Z wyborami w tle
Jak co roku, 11 listopada odbyły się w Opocznie uroczystości związane z obchodami 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Scenariusz obchodów był podobny do poprzednich – msza za ojczyznę w kościele pw. św. Bartłomieja, następnie przemarsz kompanii honorowej 25 batalionu dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i szkół, delegacji instytucji różnego szczebla oraz wszystkich innych uczestników uroczystości, w tym władz samorządowych i przedstawiciela parlamentu.
Trasa przemarszu wiodła wokół placu Kościuszki. Na chwilę pochód zatrzymał się przy Domu Eesterki i delegacja władz samorząowych miasta i powiatu złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i zpaliła znicz.
Główna część uroczystości odbyła się na placu Zamkowym. Wystąpienie wygłosił burmistrz Opoczna Jan Wieruszewski, który przypomniał historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Mówił o wydarzeniach, które działy się w 1918 roku nie tylko w Warszawie, ale i w Opocznie. Przypomniał postaci tych z opocznian, którzy jako pierwsi podjęli dzieło budowy niepodległego bytu. Po burmnistrzu głos zabrał poseł Telus, który wcześniej potwierdził swoją obecność i wnioskował o zarezerowanie czasu dla „jego osoby” na krótkie wystąpienie. Faktycznie mówił znacznie krócej, ale to może i dobrze. Bo w wystąpieniu nie było o historii tylko o polityce i to w znacznie ostrzejszej formie, niż to ma miejsce u prezesa partii. Zdaniem mówiącego, Polacy dwukrotnie zdobywali niepodległość: w 1918 i 1989 spod „sowieckiej okupacji”. Potem mówił coś o jedności, o wspólnym budowaniu. No, po takim wstępie raczej trudno o tym marzyć. I tylko święta szkoda.
Po wystąpieniach oficjalnych odbył się, zakończony salwą honorową, apel poległych, po którym licznie zebrane delegacje złożyły od pomnikiem kwiatyi zapalone znicze, a delegacja organizacji Strzelec udała się ze zniczem pod tablicę marszałka Piłsudskiego.
I jeszcze jedna, raczej dziwna konstatacja. Po raz pierwszy od 13 lat na uroczystościach związanych z obchodami Święta Ńiepodległości nie było delegacji Komendy Powiatowej Policji.


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (697) z dnia 19 Listopada 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »