tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Paradyż

 Dwie w jednej

 
24 maja w ZSS w Paradyżu odbyły się dwie ważne uroczystości. Pierwsza z nich dotyczyła obchodów 16 rocznicy nadania SP w Paradyżu imienia Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Błysk", druga promowała gminę Paradyż

Tę patriotyczną część pt. "Żyją w naszej pamięci" przygotowali uczniowie klas trzecich Ewy Wujek i Edyty Spasińskiej. Po niej goście mogli prześledzić historię szkoły, zawartą w fotoreportażu ? stanowiącym wystrój sali. Uwagę przybyłych przykuwały również wyroby rękodzielnicze członkiń KGW z Honoratowa i Sokołowa ? kolorowe kwiaty, plecionki, hafty, prace szydełkowe i papierowe. Można było zapoznać się z krótkimi biografiami ciekawych osobowości naszej gminy.
Część artystyczna przygotowana przez została przez uczniów Gimnazjum Publicznego w Paradyżu. Jako pierwsza została zaprezentowana widzom prezentacja multimedialna zatytułowana "Gmina Paradyż na przełomie wieków", opracowana przez Katarzynę Gromadzką i Wojciecha Brzeskiego. Autorzy przedstawili, w oparciu o najstarsze dostępne im źródła, historię gminy, jej zabytki i walory przyrodnicze, historię szkolnictwa. Nie pominęli informacji o dniu dzisiejszym gminy ? jej powierzchni i podziale administracyjnym, istotnym zakładzie pracy ? jakim jest Ceramika Paradyż, inicjatywach gminnych, ważnych uroczystościach.
W kolejnej prezentacji "Wieki przyszłe(?) uczcijcie tu prawego Polaka i człeka" Dawid Sztandera i Dawid Bociek przedstawili postaci nieżyjących mieszkańców gminy ? od członków rodziny Skórkowskich, aż po osoby z najnowszej historii gminy. Krótkim przerywnikiem stał się występ śpiewaczy pań z KGW ze Stawowic.
Dalej o swojej "Drodze do sukcesu" ? bo tak zatytułowana została ta część uroczystości opowiadali: były ambasador RP w Egipcie i Sudanie, Jan Natkański, o. Albert Wach ? drugi definitor generalny Zakonu Karmelitów Bosych w Rzymie, o. Kazimierz Morawski ? misjonarz w sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Gudogaj (na Białorusi), Jan Krawczyk ? kolarz, uczestnik Wyścigu Pokoju oraz zdobywca drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Citta Di Castelfidardo w 1995 r., Marcin Snokowski.
O ile pan ambasador sukcesem nazwał wypadkową pracy (95%) i szczęścia (5%), to zabierający głos karmelici zgodnie orzekli, iż w ich przypadku o drodze do sukcesu nie może być mowy. Swoje życie nazwali drogą do szczęścia, drogą, dzięki której uzyskuje się pełnię człowieczeństwa.
Wszyscy opowiadali o podejmowanych przez siebie decyzjach, czasami przypadkach, zbiegach okoliczności lub świadomych wyborach, które doprowadziły do tego, że życie ich miało taki bieg, że zaowocowało, np. uczestnictwem w mistrzostwach świata w kolarstwie, współpracą z reżyserem filmowym Piotrem Trzaskalskim lub dwudziestotrzyletnią owocną posługą kapłańską na Białorusi czy studiami teologicznymi i samodzielnym odkrywaniem piękna wiecznego miasta, jakim jest Rzym.
Wśród zgromadzonych przewagę stanowili gimnazjaliści, więc szczególnie do nich kierowane były słowa prelegentów dotyczące ciężkiej, wytrwałej pracy, konkretyzacji celów, realizacji zamiłowań.
Ostatnim akcentem uroczystości był występ dziecięcego zespołu ludowego "Koniczynki" z SP w Sokołowie, którego kierowniczką jest Jolanta Gajzler. Uczniowie śpiewali i tańczyli przy akompaniamencie kapeli w składzie: skrzypce ? Halina Biniek, akordeon ? Emil Śpiewak, bębenek ? Stanisław Jończyk.
Zamknięcia uroczystości dokonali dyrektor szkoły i wójt gminy, dziękują prowadzącym uroczystość ? Jerzemu Calowi i Konradowi Krawczykowi oraz opiekunom Renacie Jackowskiej i Antoniemu Morawskiemu.
Zebrani na zakończenie mogli posilić się regionalnymi potrawami przygotowanymi przez KGW.
Sponsorem i współorganizatorem imprezy był Urząd Gminy w Paradyżu, który uczniom biorącym udział w spotkaniu i pomagającym w jego zorganizowaniu ufundował wycieczkę po regionie. Ponadto, w ramach podziękowania za przygotowanie uroczystości, wójt zobowiązał się przekazać na cele szkolne 2,5 tys. zł. My ? szkoła ? wiemy już, w jaki sposób pieniądze te spożytkujemy.
Należ dodać jeszcze, że tego rodzaju wspólne przedsięwzięcia szkoły i gminy nie są odosobnione. Do tej pory, każdego roku szkoła organizowała młodzieżowe sesje rady gminy. W tym roku pojawił się pomysł zmiany formy i tylko od widzów należy ocena tego pomysłu. Czy trafiony?


Renata Jackowska   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (830) z dnia 7 Czerwca 2013r.
W dziale Paradyż dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »