tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Całuj, nie żałuj!

 
6 lipca obchodziliśmy Światowy Dzień Pocałunku



Powitalny buziak ?na misia?
Ericha Honeckera
z Leonidem Breżniewem.


Czuły, romantyczny, przyjacielski, namiętny. Pocałunek ma wiele znaczeń. Może być dowodem przyjaźni, zainteresowania lub pożądania. Jego historia jest tak długa jak długa jest historia ludzkości. Polska tradycja mówi, że najchętniej całujemy się w maju, bo to miesiąc miłosnych porywów. Świat stawia raczej na walentynki obchodzone 14 lutego. A my świeżo w pamięci mamy naszą, prasłowiańską noc Kupały z puszczaniem wianków i szukaniem kwiatu paproci.
Całowanie jest obecne w każdej kulturze świata, całują wszyscy i wszędzie. Prawdopodobnie z tego powodu ustanowiono Światowy Dzień Pocałunku, rokrocznie obchodzony 6 lipca. Są tacy, którzy obchodzą dzień pocałunku 6 czerwca, a dla tych, którym mało całowania, oddano do dyspozycji także 28 grudnia, kiedy to w kalendarzu nietypowych świąt mamy Międzynarodowy Dzień Całowania. W tych dniach w niektórych krajach organizowane są coraz popularniejsze maratony całowania, bicie rekordów w długości całowania i różne inne zabawy dla par.
Niewiele jest bowiem rzeczy, które dają taką przyjemność, jak czuły dotyk ust, a w Dniu Pocałunku każdy smakuje wyjątkowo. Nie wiadomo kto i dlaczego wymyślił te niezwykłe święta, ale jedno jest pewne, stały się bardzo popularne na świecie. Całując się, jesteśmy szczęśliwsi. Podczas pocałunku wzrasta ukrwienie tkanek w organizmie, spalamy kalorie i zwalczamy stres. Kiedy całujemy, czujemy się wyjątkowi - zostaje przekroczona magiczna granica intymności. Co więcej, w naszym organizmie wytwarzana jest endorfina - hormon szczęścia. Całując, okazujemy uczucie drugiej osobie.
Dlatego tym, którzy lubią się całować, żadna data nie robi różnicy. Ważne, by pocałunek był długi i namiętny. Rodzajów pocałunków jest tyle, ilu całujących się. Oczywiście oprócz tego najważniejszego zakochanego pocałunku, popularny jest całus rodzicielski, przyjacielski i grzecznościowy. W trudnych chwilach można liczyć nawet na pocałunek współczucia i pocieszenia.. Całujemy w rękę okazując szacunek, w czoło wyrażając troskę i opiekę, w policzek jeśli okazujemy komuś naszą przyjaźń. Jednak najbardziej ekscytującym od wieków jest pocałunek w usta. Jest on zarezerwowany dla bardzo bliskich sobie osób, które w ten sposób wyrażają głębokie uczucia, jakimi siebie darzą. Kamasutra poświęciła pocałunkom kilka rozdziałów, w których jest aż 36 tysięcy sposobów na całowanie. Z kolei arabski traktat erotyczny z XVI w. ?Pachnący ogród? poleca całować się z rozmysłem, bez spontanicznego szaleństwa, ale z namaszczeniem smakować każde zbliżenie warg.
Do najsłynniejszych cmoknięć z pewnością można zaliczyć - braterski całus Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera, skandalizujący pocałunek Madonny i Britney Spears oraz pełen namiętności dotyk warg Clarka Gable?a i Vivien Leigh w kultowym filmie ?Przeminęło z wiatrem?, który został uznany za najlepszy pocałunek w historii kina. Może nie jest to najważniejsze święto na świecie, ale z pewnością ma ogromne znaczenie i przy tym jest bardzo przyjemne w świętowaniu. A to nie o każdym święcie można powiedzieć.
Wyliczono, że średnia długość pocałunku wynosi 30 sekund. Przeliczono nawet ilość kalorii, które spalamy podczas namiętnego całusa - 52. Lecznicze działanie pocałunku doprowadzono swego czasu do absurdu. Jednym z najczęściej praktykowanych w średniowieczu był ?dotyk króla?. Miał leczyć m.in. gruźlicze zapalenie skóry. Nie każdego król całował. Dlatego zwykły lud radził sobie inaczej. Aby pozbyć się bólu głowy czy zęba należało pocałować osła. Zwierzę to symbolizuje bowiem w wierzeniach ludowych życie ziemskie i zmysłowe.
Bez pocałunków nie wyobrażamy sobie życia, literatury i sztuki. Średnio w ciągu całego życia człowiek całuje się prawie 14 dni. Zapewne średnią zawyżyła para, która w 2010 roku ustanowiła światowy rekord w długości pocałunku - 32 godziny, 14 minut i 7 sekund.
Naukowcy mówią otwarcie, że ludzie, którzy całują się często, żyją nawet o pięć lat dłużej od tych, co unikają pocałunków. Inni naukowcy przeprowadzając badania wśród amerykańskich milionerów, udowodnili, że osoby, które wychodząc codziennie do pracy całowały w sposób namiętny partnera, były o wiele bogatsze, niż te, które całowały tylko w policzek lub w czoło.
A seksuolodzy zgodnie podkreślają, że pocałunek jest jedną z najbardziej uniwersalnych form komunikowania. Za pomocą tego mało skomplikowanego gestu ludzie przekazują sobie najbardziej fundamentalne uczucia. Jedno zbliżenie ust dwóch kochających się osób może wyrazić zwykłą sympatię, radość i szczęście, by po chwili przejść w pokusę pożądania, namiętności i ekstazy, a na końcu wrócić do poczucia zaufania, wdzięczności i upojenia. Cała amplituda uczuć doznanych w ciągu kilku minut bez wypowiedzenia jednego słowa - w jednym pocałunku.
Dlatego całujmy się jak najwięcej, zwłaszcza w najbliższą środę, w Światowym Dniu Pocałunku.


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (730) z dnia 8 Lipca 2011r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »